تو برای من مهم هستی

دادگاه‌های خانواده پر از زوجینی است که رابطه‌ی زناشویی‌شان را به بُن‌بست رسیده می‌بینند و در صدد پایان‌دادن به این رابطه هستند. ما با برخی از آنها گفت‌وگو داشتیم و دلایل اقدام به طلاق را پرس‌وجو کرده‌ایم. حکمت در این است که زن و مرد نکته‌های کلیدی سالم نگه‌داشتن رابطه‌ی زناشویی را بشنوند و با همکاری یکدیگر آنها را در زندگی خود کاربردی کنند. در این مقاله می‌خواهیم صدای زنانی که با گریه، خشم و عصبانیت، عجز و ناله و … دلایل پایان‌دادن زندگی مشترکشان را بازگو کردند، به گوش مردان محترم و عزیز برسانیم. براستی توقع و انتظار معقول یک زن سالم و متعادل از همسر خود چیست؟

برای همه‌ی زنان در همه‌ی سنین از جوانی تا سالمندی حائز اهمیت است که همسرانشان آنها را دوست بدارند و دوست‌داشتن خود را به نوع‌های گوناگونِ کلامی و عملی ابراز کنند. اشتباه نکنید! قرار نیست شما استاد ماهر ادبیات و یا بسیار ثروتمند باشید که بتوانید همسرانتان را خوشحال کنید و بهترین و جدیدترین کلمات و یا گران‌ترین هدیه‌ها را برای او بخرید. گاهی گفتن جمله‌ی «دوستت دارم» از صمیم قلب در وقت و زمان درست، در قلب همسر شما معجزه می‌کند. خانمی می‌گفت: “همسرم وقتی به من می‌گوید دوستت دارم در لحظه متوجه می‌شوم که باید کاری برای او انجام دهم و یا قصد دارد با من وارد رابطه‌ی جنسی شود.” شما به عنوان مرد چه زمانی و چرا به همسر خود ابراز احساس می‌کنید؟

یک همسر موفق از تجربیات زندگی زناشویی خود می‌گوید: “من گاهی برای همسرم یک شعر عاشقانه روی کاغذ می‌نویسم و با آهن ربا روی یخچال می‌چسبانم تا وقتی صبح بلند شد، آن را ببیند و روزمان را با ابراز و دریافت عشق شروع کرده باشیم. من مرد رمانتیک رویایی نیستم، من همسری هستم که باید اینگونه باشم. یک بار گلدانی پر از گل‌های رز خریدم. گاهی کفش‌های او را واکس می‌زنم. در وقت استراحت از محل کار به او پیام می‌دهم و نشان می‌دهم که در عین حال که در خانه حضور فیزیکی ندارم اما او در خانه‌ی قلب من جای دارد و به او فکر می‌کنم.”

زنان خواهان توجه از سوی همسرانشان هستند. آیا به آنچه همسرانتان نیاز دارند، توجه کافی می‌کنید؟

وقتی همسرتان با شما صحبت می‌کند، انتظار دارد تمام تمرکز شما به صحبت‌های او باشد. چه بسیار مردانی که در آن لحظه به حرف‌های دل همسرشان بی‌دقت و بی‌تفاوت گوش دادند و یا نگاهشان به اطراف بوده است و یا به دنبال زیر سؤال‌بردن و یا ارائه‌ی راهکار بودند، در صورتی که زنان می‌پسندند که همسرشان به صحبت‌های آنها با جان و دل گوش دهد و حدالامکان به او نگاه کند و در اکثر مواقع آنها فقط می‌خواهند خالی شوند و احساسشان را بیان کنند و به دنبال راهکار نیستند.

آیا به استرس‌ها، نگرانی‌ها، ناامیدی‌ها، شکست‌ها، بحران‌ها و چالش‌های همسرتان دقت می‌کنید؟ به طور مثال امروز کمی ناراحت است. الآن در دوران عادت ماهانه است. الان در بحران افسردگی بعد از زایمان است. در بحران از دست‌دادن عزیزش چگونه به او یاری برسانم. برای مهمانی امشب استرس دارد و …

آیا به خوشحالی او دقت می‌کنید؟ امروز لاک خوش‌رنگی زده و سرحال است. در کارش موفق شده و احساس افتخار می‌کند و خوشحال است. دسر خوشمزه‌ای را برای دوستانش درست کرده و از مهمانداری خوبش خرسند است. با تلاش و کوشش یک کیلو وزن کم کرده و شادمان است. با دوستانش به سینما رفته و پر از هیجان و خاطرات خوب است و می‌خندند. عکس زیبایی از خود گرفته و احساس رضایت می‌کند. خسته و کلافه است. عصبانی و تلخ است و …

آیا در احساسات همسرتان شریک هستید؟ آیا ناراحتی و خوشحالی او را می‌بینید یا از برخی از حالات و رفتارهای او می‌توانید تشخیص دهید که واقعاً خوشحال است یا ناراحت؟ آیا بی‌تفاوت عبور می‌کنید و یا او را به خاطر احساس خوشحالی و ناراحتی سرزنش، تحقیر و یا مسخره می‌کنید؟ آیا او را درک می‌کنید و توانایی همدلی و همدری را در خود تقویت کرده‌اید؟ آیا اجازه می‌دهید احساسش را صادقانه بیان کند؟ گریه کند و یا قه‌قه خنده سر دهد؟ آه بکشد و یا از شادی بالا و پایین بپرد؟ آیا با شما احساس راحتی می‌کند؟ آیا بعد از ازدواج با شما به راحتی می‌تواند احساسش را برون بریزد و یا احساسش را در خفقان در درونش حبس و مخفی کرده است؟

شریک‌شدن در احساسات همسرتان که با او یک تن شده‌اید، کمک به نزدیکی و عمق‌یافتن ارتباطات شما می‌کند. شما با این توجه به او احساس امنیت می‌دهید که فقط یک وجود فیزیکی ندارید، بلکه تمامیت وجود شما با او پیوند خورده است.

برخی از زوجین زمان «بله» گفتن به شروع زندگی مشترک، معنای پیوند و یک تن‌شدن را به درستی درک نکرده‌اند. ما با تمام وجودمان (افکار، احساس و عواطف و…) با همسرمان یک تن می‌شویم. پس باید این قول و تعهد را در عمل نیز نشان دهیم.

همسرتان نیاز دارد که از سوی شما شناخته شود و اگر شما به او دقت نکنید او را هرگز نخواهید شناخت. این شناخت تا آخر عمر زناشویی شما ادامه دارد. اما مردانی هستند که هرگز همسر خود را نمی‌شناسند. این شناخت غیرممکن نیست. کافی است که با عشق پا به دریای شناخت همسرتان بگذارید و با کنجکاوی هیجان‌انگیز طالب پی‌بردن به کیستی همسرتان که منحصر به فرد است باشید. شما باید با او وقت کافی بگذارید و او را کشف کنید. شما با این اقدام در همسرتان احساس ارزشمندی را تقویت می‌کنید.

رادمرد

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

Visits: 1708