رقابت سالم و ناسالم – قسمت اول

امروزه ما در دنیایی زندگی می کنیم که برای موفقیت و پیشرفت نیاز داریم تا با روش های گوناگون خود را بهتر از دیگران نشان دهیم تا بتوانیم جایگاه شغلی بهتری را کسب کنیم. قطعاٌ داشتن جایگاه شغلی بهتر می تواند درآمد بیشتری عایدمان کند و بطبع بهبود شرایط اجتماعی و نیاز های روزمره را در پی خواهد داشت.

در ابتدا می خواهم سؤالاتی را مطرح کنم تا بتوانیم با این سوالات ذهن خود را آماده سازیم.

  • آیا در محیط کار برای جلب رضایت مدیرمان حاضر به تملق گویی هستیم؟
  • آیا در محیط کاری از بدگویی (زیرآبزنی)، یا کمتر جلوه دادن زحمات دیگر همکاران، در برابر مدیران بهره جسته ایم؟
  • آیا قوانین محل کار یا سازمانمان را همانطور که هست اجرا می کنیم؟
  • آیا با دیگران در رقابت هستیم؟

تعریف رقابت سالم در فرهنگ امروزی چیست؟ “رقابت سالم رقابتی است با خودتان و گذشته خودتان نه با دیگران”

حال می خواهیم ببینیم رقابت سالم و ناسالم از معیار کلام خدا چیست. مطالعه زندگی داوود درس های بزرگی را در این زمینه به ما می دهد. در اول سموئیل باب ۱۶ می خوانیم که خدا داوود را برای پادشاهی انتخاب می کند. اگر چه او فرزند کوچک خانواده بود و از دید انسانی برادران بزرگترش برای این انتخاب در الویت بودند اما همانطور که درآیه ۷ همین باب نوشته شده که “خداوند همچون انسان نمی نگرد؛ انسان به ظاهر می نگرد، اما خداوند به دل.” داوود چه ویژگی هایی داشت که او را از برادرانش متمایز می کرد؟ او تملق گو نبود، در رقابت با دیگران نبود، همانگونه که می بایست قوانین را اجرا کند، انجام می داد (چوپانی و گله داری). برای داشتن جایگاهی بالاتر برای خود نمی جنگید و برای خدا غیرت داشت. به عبارتی هم خدا را دوست می داشت و هم احکام خدا را نگاه می داشت و داوود در بیابان نیز از چشمان نافذ خدا دور نماند. پس توسط خدا انتخاب شد.

در مقابل شائول را می بینیم که کاری را انجام می دهد که برخلاف دستور خدا بود. او به جای یک کاهن (سموئیل) برای خدا قربانی می گذراند. او برای اینکه موقعیت خود و سربازان خود را برای جنگ حفظ کند و بتواند پیروز جنگ باشد، این کار را انجام می دهد و از فرمان خدا نا اطاعتی می کند. در باب ۱۵ این کتاب می خوانیم شائول مجدد از فرمان خدا تمرد می کند و غنایم خوب و با ارزش را برای خویش نگاه می دارد! همچنین می خوانیم که شائول به داوود حسادت می کند. چرا ؟ زیرا شائول خود را در رقابت با داوود می دید. رقابتی ناسالم. رقابتی برای پیروزی، برتر بودن.

رقابت ناسالم شاید بتواند در زندگی برای مدتی رفاه و آرامش نسبی برقرار کند اما می بایست یقین بدانیم که خدا عادل است و انگیزه ها و روشهای نادرست عواقب خوبی را به همراه نخواهد داشت. اطاعت از فرامین خدا شاید در زندگی های امروزی سخت باشد اما کلام خدا به ما این اطمینان را می بخشد که “خداست که با عمل نیرومند خود، هم تصمیم و هم قدرت انجام آنچه را که خشنودش می سازد، در شما پدید می آورد.(فیلیپیان۲: ۱۳)”  همانگونه که داوود در روزهای سخت و پرفشار زندگیش از چشمان خدا دور نماند و به غایت سرافراز شد، حضور روح خدا در ما به ما قوت لازم برای زندگی در راستی را به ما می بخشد. بیائید زندگی، شرایط کاری، نحوه پیشرفت و همچنین پیروزی های خویش را یکبار دیگر با کلام و معیار های خدا بسنجیم تا بتوانیم تاج جلال را از معبود خویش دریافت کنیم.

در مقاله های بعدی به بعضی از دلایل و ریشه های رقابت ناسالم خواهیم پرداخت تا با شناخت و بررسی عمیقتر بتوانیم برای مقابله و آزادشدن از این رویه قدم برداریم.

رادمرد

قسمت دوم

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

Visits: 1864