رنگ دنیای مردانه

بعضی از مردم تصور می‌کنند دنیای مردانه یعنی دنیای خشک و جدی که متشکل از رنگ سیاه و سفید و گاهی خاکستری است. این طرز تفکر می‌تواند از فرهنگ، سنت و … نشأت گرفته باشد. آنها ممکن است از چنین دیدگاهی لذت ببرند و به مردانگی با چنین رنگ و لعابی افتخار کنند. چنین مردانی ممکن است دنیای پُر از رنگ را مختص دنیای زنان بدانند و نه تنها حسرت چنین دنیایی را نمی‌کنند بلکه پا گذاشتن در چنین سرزمینی را جز خط قرمز‌های خود می‌دانند.

واقعیت ساختار آفرینش نشان می‌دهد که داشتن دنیایی رنگارنگ، حق طبیعی زنان و مردان است. گاهی مشکلات، بحران‌ها، تفکرات و باورهای خرافی و نادرست از دنیای افکار مردان، رنگ‌هایی را می‌دزدد و آنها را محدود به چندین رنگ یکنواخت و بی‌روح می‌کند. آنها بدون اینکه متوجه باشند در یکنواختی سرد و بی‌هیجان گذر ایام می‌کنند. حاصل گوش‌سپردن به چنین اندیشه‌ای، زندگی تکراری، بدور از لذت و هیاهو، خسته‌کننده و کسل‌کننده برای خود و اطرافیان خواهد بود و حتی ممکن است چنین سبک زندگی، موجبات بیماری روحی- روانی یا فیزیکی را به دنبال داشته باشد.

تصور کنید روی میز انواع غذاها و دسرها را قرار داده‌اند و شما مجاز هستید از تمام آنها به رایگان نوش جان کنید. شما روی صندلی می‌نشینید و ترجیح می‌دهید فقط یک یا دو غذا را میل کنید و این قضیه روزها، ماه‌ها و سال‌ها ادامه می‌یابد و شما فقط همان طعمِ یک یا دو غذا را به خود چشانده‌اید. آیا این بی‌رحمی و بی‌انصافی در حق خودتان نیست که اینچنین خود را از بقیۀ غذاهای خوشمزه و متنوع محروم کرده‌اید؟

ای آزاد مرد، برخیز و به سر و روی دنیای مردانگی‌ات نگاهی بیافکن. غبارِ بر کوه آتشفشانِ رنگ‌های نهفته در درونت را بتکان. بگذار بجوشد و فواره کند در افکار، احساس و عملکردت، در دنیای درون و بیرونت. هیچوقت برای آغاز دیر نیست. امروز نمودار تاریخ زندگی‌ات را پر از نُت‌های رنگین و پرشور و حال کن. نترس! از مردانگی دور نمی‌شوی بلکه شادی و شعف مضاعف را به مردانگی‌ات می‌بخشی و اتفاقاً در چشم دیگران نیز محبوب‌تر و دوست داشتنی‌تر خواهی شد.

بگرد و ببین چه چیزهایی از تو سلب شده؟ چه چیزهایی برای تو غدغن شده؟ چه چیزهایی برای تو دور از مردانگی تعریف شده؟ آیا آنها براستی درست، سالم و واقعی هستند؟ اگر آنها با ارزش‌ها و معیارهای مسیحی تو هم‌خوانی دارند، امتحانشان کن. برنامۀ روزانه‌ات را تغییر بده. به زندگی‌ات چاشنی‌ اضافه کن. بگذار همه دنیای زیبای رنگارنگ مردانگی‌ات را ببینند. هم اکنون مردان زیادی اسیر کوررنگی، بی‌رنگی یا محدود رنگی هستند و نیازمند دیدن الگویی مثل الگوی زندگیِ بازسازی و احیاشدۀ تو هستند.

رادمرد

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

Visits: 1434