بهداشت فردی

بهداشت فردی نه تنها در زندگی شخصی ما بلکه در جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند.گاهی اوقات آنچه که ما فکر می‌کنیم آنقدر هم رعایت آن مهم نیست و پیامد خاصی ندارد، تأثیرات به سزایی در زندگی ما می‌گذارد ولی متوجۀ آن نیستیم. گاه در اجتماع با افرادی روبرو می‌شویم که ظاهر بسیار آراسته ای دارند اما وقتی به آنها نزدیک می شوی، متوجه می شوی که تنها در ظاهر آراسته و تمیز هستند و در واقع به بهداشت فردی خود اصلاً اهمیت نمی‌دهند و همین که ظاهر خوبی داشته باشند را کافی می‌دانند. در مردان امروزی رعایت بهداشت فردی و توجه به مسایل بهداشتی بیشتر از قبل دیده می‌شود اما در کل مردان کمتر از زنان به بهداشت فردی خود اهمیت می‌دهند و برای آن وقت کمتری می‌گذارند و این در صورتی است که مردان به خاطر کار بیشتر در بیرون از منزل بیشتر در معرض آلودگی قرار می‌گیرند و بدن مردان به دلیل ترشح بیشتر تستسترون، بوی بیشتری تولید می‌کند.

شاید مردها آنقدر در مسئولیت‌هایی که به عهده دارند، خودشان را غرق می‌کنند که فراموش می‌کنند چیزهایی که به راحتی از کنارشان می‌گذرند چقدر می‌تواند مهم باشد. مثلاً گاهی اوقات شاهد این هستیم که به دلیل فرهنگ مرد سالاری که در جامعه حاکم است و آموزه های غلط، بعضی مردان فکر می‌کنند همسرانشان باید به هر صورتی پذیرای آنها باشند و اهمیتی ندارد که آنها بهداشت فردی را رعایت نمی‌کنند اما متأسفانه این طرز فکر غلط و بی‌توجهی، مشکلات زیادی را در روابط زناشویی به وجود می‌آورد و باعث سردشدن روابط زناشویی و ایجاد فاصله بین زوج‌ها می‌شود. همانطور که قبلاً اشاره شد بهداشت فردی را نباید یک امر شخصی قلمداد کرد چون در روابط خانوادگی، در اجتماع و همینطور معرفی فرهنگ ما به دیگران نیز تأثیرگذار خواهد بود. به یاد دارم اولین باری که وارد کلیسا شدم، اولین چیزی که توجه من را جلب کرد افراد منظم و مرتب و بوی عطری بود که در فضا پیچیده بود. بر خلاف دیگر مکان‌های مذهبی که هر بار در آنها حضور پیدا می‌کردم، به دلیل بوی نامطبوع، دوست داشتم هر چه سریع‌تر آنجا را ترک کنم. پس چقدر توجه و رسیدگی ما به خودمان می‌تواند در معرفی فرهنگ ما به دیگران مؤثر باشد.

جالب است بدانید که در کلام خداوند هم به اهمیت نظافت و آراسته‌بودن اشاره شده است. در کتاب دوم سموییل فصل۱۲ آیه ۲۰ می‌خوانیم: “آنگاه داوود بلند شد شستشو نمود سرش را شانه کرد لباسهایش را عوض نمود و به خیمه عبادت رفت و خداوند را پرستش نمود.” در این آیه می‌توان اهمیت بهداشت فردی را برای رفتن به حضور خداوند مشاهده کرد. پس چقدر این موضوع می‌تواند مهم باشد که ما به عنوان یک فرد مسیحی به چه صورت در اجتماع ظاهر می‌شویم. عملکرد امروز ما در ارتباط با بهداشت فردی می‌تواند نقش به سزایی در آموزش فرزندانمان در این رابطه بگذارد؛ چرا که کودکانمان از ما الگو می‌گیرند. شما چطور فکر می‌کنید؟ به نظر شما بهداشت فردی چقدر می‌تواند در زندگی ما مهم باشد و شما به عنوان یک مرد چطور می‌توانید برای ترویج اهمیت این موضوع در جامعه خود تلاش کنید؟

رادمرد

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

Visits: 1763