چهار ویژگی مرد خدا

یکی از شخصیت‌های کارتونی مورد علاقه‌ی من در ایام کودکی‌، سوپرمن بود؛ مردی با قدرت خارق‌العاده که قادر به مغلوب کردن تمامی دشمنان خود و بشریت بود. شاید در پس زمینه‌ی ذهنی هر یک از ما مردان، ملاک‌هایی برای سنجش موفقیت‌مان از کودکی شکل گرفته که خود را با آنها مَحَک می‌زنیم. شاید مرد موفق را مردی ثروتمند، قدرتمند، دارای اعتبار و نفوذ اجتماعی، خوشتیپ و جذاب، زبل و زرنگ و از این قبیل بدانیم. اما فارغ از معیارهای دنیوی و ذهنی ما، کلام خدا چه تعریفی از مرد موفق دارد؟ شاید یکی از زیباترین تعابیر در کلام خدا برای توصیف یک مرد موفق، عبارت “مرد خدا” باشد. عنوان “مرد خدا” بارها در عهد عتیق (بیش از ۷۰ بار) در مورد انبیایی چون موسی، سموئیل، داود، ایلیا، الیشع و برخی دیگر بکار رفته است اما در عهد جدید پولس در اول تیموتائوس ۶: ۱۱ برای اولین بار تیموتائوس را “مرد خدا” خطاب می‌کند. این به معنای آن نیست که رسولان و سایر ایمانداران، “مرد خدا” نبودند بلکه پولس این عبارت را در تقابل با معلمین دروغینی بکار می‌برد که نه تنها مرد خدا نبودند بلکه دلبسته‌ی امور دنیوی بودند. حال با توجه به اول تیموتائوس ۶: ۱۱- ۱۲ می‌خواهیم برخی ویژگی‌های “مرد خدا” را در زیر برشماریم.

  • مرد خدا از گناه می‌گریزد.

آیه ۱۱ با کلمه‌ی کلیدی “اما” آغاز می‌شود که این آیه را با آیات قبلی ( از آیه ۳ تا ۱۰) پیوند می‌زند که در آنجا پولس، برخی گناهان معلمین دروغین از جمله غرور، عطش بیمارگونه به مجادله، سودجویی و پولدوستی را برمی‌شمارد و تیموتائوس را توصیه می‌کند تا از آنها بگریزد. در کلام خدا در جاهای مختلف به ایمانداران و قوم خدا توصیه شده است تا از گناه بگریزند (ارمیا ۵۰: ۸ و ۵۱: ۶؛ اول قرنتیان ۶: ۱۸ و ۱۰: ۱۴).

در دنیای امروز، تهدیدات و دام‌های بسیاری پیشِ روی ما مردان برای گناه‌کردن وجود دارد. دامهایی برای سودجویی و کسب ثروت نامشروع، بی‌عفتی و شهوت‌رانی و غیره که لازم است ما مردان به تبعیت از توصیه‌ی کلام خدا، از آنها بگریزیم؛ اینجاها جایی برای ماندن نیست، بلکه باید به گناه پشت کرده، از آن گریخته و به سوی سرزمین وعده (خدا) حرکت کنیم. آنچه که می‌تواند ما را یاری دهد تا از گناه متنفر و از دامهای آن بِرَهیم، ترس خداوند است؛ دعا کنیم تا ترس خداوند، دلهای ما را لبریز کند(امثال ۸: ۱۳ و ۱۴: ۲۷).

  • مرد خدا در پیِ ثمره‌ی روح است.

آیا مرد خدا بی‌هدف و بی‌مقصد از گناه می‌گریزد؟ خیر. کلام خدا به ما توصیه می‌کند تا همانطور که از گناه می‌گریزیم در پی ثمرات روح‌ باشیم. اگر پولس، تیموتائوس را توصیه می‌کند تا از پولدوستی بگریزد اما در عین حال او را تشویق می‌کند تا در پی ثروت و گنج واقعی باشد؛ گنجی نامیرا و آسمانی که پیِ استوار زندگی آینده‌ی او خواهد بود (اول تیموتائوس ۶: ۱۹؛ متی ۶: ۲۰).

  • مرد خدا، مرد جنگ‌های روحانی است.

زندگی مسیحی، جنگی است واقعی که دشمنانمان (شیطان، نفس و دنیا) هیچ سرِ آشتی با ایمان مسیحی ما ندارند؛ جنگی است دائمی که تا آخرین روزهای حیات زمینی ما ادامه دارد و آتش‌بس و صلحی در آن نیست.

“مرد خدا” نه تنها از گناه می‌گریزد و در پیِ ثمره‌ی روح است، بلکه همچون سربازی کارآزموده و هوشیار، می‌داند چگونه از اسلحه‌های روحانی خویش در برابر دشمنان روحانی ایمان مسیحی‌اش استفاده کند (افسسیان ۶: ۱۰- ۱۸).

  • مرد خدا در پی بدست آوردن حیات جاویدان است.

زندگی مسیحی را می‌توان به مسابقه‌ی دوی ماراتن تشبیه کرد که نیازمند پایداری و استقامت است و می‌طلبد که ما با دانستن و ایمان به هدف و مقصد خویش، خود را با قوت و فیض روح‌القدس و تحت انضباط روحانی در این مسیر پُر فراز و نشیب به جلو بکشانیم (فیلیپیان ۳: ۱۲- ۱۴). بی‌تردید برای هر یک از ما مردان مسیحی زمان‌هایی پیش آمده که دچار بی‌هدفی، بی‌انگیزگی و خستگی شده‌ایم، اما  این امید به مقصدی عالی می‌تواند نور امید را در دلهای هر یک از ما منوّر سازد.

آری، امروزه نیز هر کدام از این توصیه‌های پولس به تیموتائوس می‌تواند چراغ راه ما برای تبدیل شدن به “مردان و زنان خدا” باشد تا هر یک از ما با فیض خدا از گناه بگریزیم، در پی ثمره‌ی روح باشیم، برای ایمان خود مبارزه کنیم و با هدف در مسیر زندگی روحانی خود تا به آخر بدویم. آمین

پیمان کیانی

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print

Visits: 1897